Inne Spacery: Ulica-plac-osiedle. Układanka na PKWNie

20 lipca 2020

Neon, podziemny skarbiec i pokój hotelowy. Brzmi jak wstęp do amerykańskiego thrillera? – spokojnie, to tylko plac Kościuszki!

dzień: 8 sierpnia
godzina: 11:00
oprowadzają: Agata Gabiś
miejsce zbiórki: Dom Handlowy Lotos, ul. Grabiszyńska 9

Osiedle PKWN (główny projektant arch. Kazimierz Bieńkowski), wieńczący je budynek Lotos zwany “Domem Singla” oraz pl. Legionów to mało znane pod względem ich walorów i historii miejsca na mapie Wrocławia. Budynki takie jak punktowce zwane „czworaczkami” przy ul. Piłsudskiego zaprojektowane w miastoprojekcie przez architekta Konrada Jarodzkiego, coraz częściej zwracają uwagę turystów i mieszkańców zainteresowanych architekturą i historią.Spacer przybliży założenia architektoniczne i urbanistyczne tego obszaru miasta, które jako część wielkiej odbudowy Wrocławia miały być odpowiedzią na ówczesne problemy społeczne.Budynek poczty na dawnym pl. PKWN (dziś Legionów), zaprojektowany przez Bognę Klimczewską, zrównano z ziemią. Budynek Lotosu miał być połączony z większym kompleksem usługowym zawierającym kino. O tym wszystkim dowiemy się na spacerze z przewodniczką Agatą Gabiś.o przewodniczce:
Agata Gabiś – ​doktor, historyk sztuki, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego i współpracuje z Fundacją Promocji Sztuki „Transformator”. Autorka książki “Całe morze budowania” o wrocławskiej architekturze. Zajmuje się architekturą powojenną, pograniczami architektury, socjologii i historii oraz wzornictwem artystycznym.

Inne Spacery – to cykl spacerów po centrum Wrocławia, organizowanych we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystki oraz Biurem Rozwoju Gospodarczego. Chcemy promować inną perspektywę na centrum miasta, bo przecież każdy z nas ma swoje centrum gdzie indziej. Serce miasta bije w lokalnym biznesie, mieszkańcach i niezwykłych historiach – pozwólcie, że je wam opowiemy!

Dla bezpieczeństwa własnego i innych, prosimy, aby wszyscy uczestnicy mieli na sobie maseczki. Do dyspozycji będzie także płyn do dezynfekcji.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy pod adresem: kontakt@innecentrum.pl

Zobacz również

Skip to content