Inne Spacery: Jagodno swoją historie ma

21 sierpnia 2023

Jaką historię ma osiedle Jagodno? Zapraszamy na spacer po tym często niedocenianym osiedlu, podczas którego odkryjemy jego genezę oraz poznamy nowe miejsca i działalności mówiące o rozwoju Jagodna.

26 sierpnia (sobota)
12:00
oprowadza: Maciej Wlazło
miejsce zbiórki: RO Jagodno, ul. Jagodzińska 15


🖊obowiązują zapisy:
http://bitly.pl/7l0FA
każdy uczestnik spaceru otrzyma dedykowaną mapkę spacerową z opisami przygotowanymi przez przewodnika

Jagodno – peryferyjne osiedle w południowej części Wrocławia jest jednym z najszybciej rozwijających się punktów na mapie miasta. Mimo, że włączone do Wrocławia 1 stycznia 1951 r. to było przez długi czas silniej związane z najbliższymi sąsiadami, czyli Brochowem, Wojszycami, Ołtaszynem (które zostały włączone w tym samym czasie) i wsią Iwiny niż z wielkomiejskim centrum.
Nie ma zbyt wielu zapisanych kart w historii, próżno szukać tu „zabytków”, a charakter tego miejsca wykuwała grupa „pionierów” – kilka rodzin, które przybyła z Kresów i osiedliła się tutaj po zakończeniu wojny….

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój tego osiedla – otwierają się nowe miejsca, biznesy i działalności. Mieszkańcy i mieszkanki Jagodna to również przedsiębiorcy mający bardzo silny związek ze swoim osiedlem. Ich opowieści i historię Jagodna oglądaną z ich perspektywy również usłyszymy na sobotnim spacerze.

Mimo krótkiej historii, dynamicznego tempa rozwoju i wyzwań cywilizacyjnych które jak w soczewce skupiają współczesne problemy nowych inwestycji Jagodno zachowało swój unikalny charakter, odrębność i charakter o którym opowiemy podczas spaceru.
____________________________________________
Inne Spacery – to cykl spacerów po centrum Wrocławia, organizowanych we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystki oraz Biurem Rozwoju Gospodarczego. Chcemy promować inną perspektywę na centrum miasta, bo przecież każdy z nas ma swoje centrum gdzie indziej. Serce miasta bije w lokalnym biznesie, mieszkańcach i niezwykłych historiach – pozwólcie, że je wam opowiemy! Cykl inne spacery sfinansowano ze środków Gminy Wrocław.

Projekt Inne Centrum rośnie pod skrzydłami Fundacja Dom Pokoju
cover: Weronika Kozak, Kuba Chrząstek

Zobacz również

Skip to content