Inne Spacery. Lato 2022.

5 lipca 2022

Inne Spacery to promocja innej perspektywy na centrum miasta. Każdy z nas ma swoje centrum gdzie indziej. Serce miasta bije w lokalnym biznesie, mieszkańcach i niezwykłych historiach - pozwólcie, że je wam opowiemy!

NA RYNECZKU I U ZŁOTEJ RĄCZKI – USŁUGI NA GAJOWICACH

3 lipca

11:00

oprowadzają: Krystyna Lasota i Sylwia Słowik

zapisy: ZAKOŃCZONE

Podczas spaceru obejrzymy obiekty, które dziś uznawane są za kultowe i poznamy historię nie tylko osiedla, ale również lokalnych biznesów. Zwiedzimy pawilony handlowe z lat 70., które kiedyś stanowiły centrum życia mieszkańców, a dziś powoli odchodzą w niepamięć. Poznamy zawiłą historię największego osiedlowego targowiska. Cofniemy się też do lat przedwojennych, by dowiedzieć się, gdzie się stołowali się mieszkańcy Breslau. Ale interesować nas będzie nie tylko to co jest przeszłością – odwiedzimy również lokale działające do dziś i odkryjemy przed Wami miejsca, które warto znać!

 

INDUSTRIALNA TĘCZOWA

7 sierpnia

11:00

oprowadza: Joanna Majczyk

zapisy: https://docs.google.com/forms/d/1VtSij8sAw849d3p0iVVx3nm8lZUi1CHYLITUZHX74_Q

Podczas spaceru poznamy zakamarki ulicy Tęczowej i okolicy, wejdziemy do pobliskich restauracji i miejsc kreatywnych powstałych w budynkach niegdyś należących do przemysłu. Osoby prowadzące biznesy opowiedzą jak tworzy się miejsce otwarte na ludzi w tak wyjątkowych przestrzeniach, uczestnicy spaceru będą mieli okazję sprawdzić z jakich usług mogą w okolicy skorzystać. 

 

ULICA – PLAC – OSIEDLE UKŁADANKA NA PKWNie

13 sierpnia

11:00

oprowadza: Agata Gabiś

zapisy: https://docs.google.com/forms/d/19IydunoSh6bOeD_ZrusqJAixtm-Hvd3H9L9v4Dl0sVg

Osiedle PKWN (główny projektant arch. Kazimierz Bieńkowski), wieńczący je budynek Lotos zwany “Domem Singla” oraz pl. Legionów to mało znane pod względem ich walorów i historii miejsca na mapie Wrocławia. Budynki takie jak punktowce zwane „czworaczkami” przy ul. Piłsudskiego zaprojektowane w miastoprojekcie przez architekta Konrada Jarodzkiego, coraz częściej zwracają uwagę turystów i mieszkańców zainteresowanych architekturą i historią.

Spacer przybliży założenia architektoniczne i urbanistyczne tego obszaru miasta, które jako część wielkiej odbudowy Wrocławia miały być odpowiedzią na ówczesne problemy społeczne.

Budynek poczty na dawnym pl. PKWN (dziś Legionów), zaprojektowany przez Bognę Klimczewską, zrównano z ziemią. Budynek Lotosu miał być połączony z większym kompleksem usługowym zawierającym kino.

 

JAGODNO – OD ŁANÓW ZBOŻA PO WSTĘGI BLOKÓW

20 sierpnia

11:00

oprowadzają: Lilianna Krzycka, Krzysztof Ziental

zapisy: https://docs.google.com/forms/d/1IFdtZUvnYPdkEeigMOrA3eROuy0Xae2dn1lfIoeyIJk

Podczas spaceru przyjrzymy się historii powiększania się Wrocławia o nowe osiedla na przykładzie Jagodna. Zastanowimy się jakie mamy obecnie możliwości poprawy jakości życia na osiedlu gdzie większość inwestycji to prywatne firmy. Posłuchamy anegdot i historii sąsiedzkich i zastanowimy się nad relacją stare-nowe w kontekście architektury i urbanistyki osiedla. 

 

W SAMO POŁUDNIE – ARCHITEKTURA NA OSIEDLU POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH

24 września

12:00

oprowadza: Michał Duda

zapisy: https://docs.google.com/forms/d/1VOYPmgH5cS3_x5OrmSLJFCfrkuVXtnoBc-8r9-CQn2s

Odbudowa Wrocławia nadała tej części miasta nową strukturę urbanistyczną, powstały nowe małe osiedla mieszkaniowe, które miały być symbolem powstającego z ruin Wrocławia. A,B,C,D – to pierwsze litery alfabetu, ale również pierwsze litery osiedli: Anna, Barbara, Celina i Dorota – wielkopłytowych osiedli na terenach Powstańców Śląskich. 

Osiedle posiada jedne z najbardziej znanych bloków mieszkalnych. Tzw. Tytaniki zachwycają niezwykłymi formami, Mrówkowiec w momencie powstawania był najdłuższym blokiem w Polsce. W miejscu obecnego Thespiana znajdował się modernistyczny pawilon handlowy “Rondo”, w którym dzieci kupowały buty ze świecącymi podeszwami. Podczas spaceru uczestnicy usłyszą te oraz inne ciekawostki na temat osiedla Powstańców Śląskich.

Wszyscy uczestnicy i uczestniczki spacerów otrzymają bezpłatne mapki z archiwalnymi zdjęciami i ciekawostkami przygotowanymi przez przewodników i przewodniczki.

Zobacz również

Skip to content