Neon, podziemny skarbiec i pokój hotelowy. Brzmi jak wstęp do amerykańskiego thrillera? – spokojnie, to tylko plac Kościuszki!
dzień: 22 sierpnia
godzina: 11:00
oprowadzają: Krzysztof Ziental
miejsce zbiórki: Dobro&Dobro, ul. Małachowskiego 2
Ulica Piłsudskiego, dziś niepozorna, skrywa w sobie niezwykłe walory historyczne i architektoniczne. Dziś znajduje się na niej wiele istotnych punktów na mapie miasta takie jak: Dworzec Główny PKP, Teatr Muzyczny Capitol, Dolnośląskie Centrum Filmowe czy budynek Filharmonii. Nie zawsze jednak tak było. Przedwojenna jej nazwa Gartenstrasse, a więc Ogrodowa, faktycznie wskazuje jej pierwotny charakter. Były tu ogrody warzywne i sady, których płody trafiały na wrocławskie stoły.Znaczenie ulica nabrała od lat 40. XIX w., a więc od rozwoju kolei. To właśnie wiek pary i maszyn spowodował, że na przełomie XIX i XX w. ulica stała się salonem miasta. W miejscu dawnych ogrodów wzniesiono liczne hotele, restauracje, a wreszcie gmachy instytucji administracyjnych i kulturalnych. Również po wojnie, pomimo zniszczeń szybko ówczesna ul. Świerczewskiego stała się obok ul. Świdnickiej główną arterią handlowo-usługową. Charakter wielkomiejski ulica miała zarówno za dnia, jak i w nocy, rozświetlona feerią barw neonów.o przewodniku:
Krzysztof Ziental – Rocznik 1985, wrocławianin, historyk sztuki, zabytkoznawca/konserwacjoznawca, praktyk partycypacji, urzędnik. Zainteresowania badawcze z historii architektury sytuuje wokół zagadnień powojennego modernizmu w Polsce oraz modernizmu w ogóle, a także renowacji i adaptacji zabytków. Współpracował z pracowniami konserwatorskimi koordynując badania oraz prace konserwatorskie (m.in. Dworzec Główny, Kościół św. Macieja we Wrocławiu).
Inne Spacery – to cykl spacerów po centrum Wrocławia, organizowanych we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystki oraz Biurem Rozwoju Gospodarczego. Chcemy promować inną perspektywę na centrum miasta, bo przecież każdy z nas ma swoje centrum gdzie indziej. Serce miasta bije w lokalnym biznesie, mieszkańcach i niezwykłych historiach – pozwólcie, że je wam opowiemy!
Dla bezpieczeństwa własnego i innych, prosimy, aby wszyscy uczestnicy mieli na sobie maseczki. Do dyspozycji będzie także płyn do dezynfekcji.
W razie pytań prosimy o kontakt mailowy pod adresem: kontakt@innecentrum.pl