Twórcze Gajowice

Gajowice to osiedle o bogatej rzemieślniczej historii. Piekarnia Lwowska, Pogotowie Krawieckie, czy Cukiernia „U Spychały” to kultowe adresy rozpoznawalne przez mieszkańców i mieszkanki osiedla. Niektóre z pracowni rzemieślniczych zakończyły już swoje działanie, jednak pojawiają się nowe miejsca, które nawiązują do tradycji osiedla.

Zapraszamy na cykl wydarzeń i warsztatów, które przedstawią nowy wymiar rzemiosła na osiedlu Gajowice. Zaprosiliśmy twórców i twórczynie działające na terenie osiedla do zaprezentowania swojej twórczości, która będzie inspirowana historią Gajowic.

Wśród planowanych aktywności są m.in. warsztaty ceramiczne w pracowni Toczona, zajęcia z sitodruku, warsztaty kompozycji roślinnych z Siały Baby czy spacer historyczny z Krystyną Lasotą.

Ceramika – warsztaty dla dorosłych
Toczona, pracownia ceramiczna | ul. Szczęśliwa 20

Warsztat z koła garncarskiego

Na pierwszych dwugodzinnych zajęciach, opowiemy o tym co to jest ceramika oraz garncarstwo. Pokażemy naszą pracownię a następnie usiądziemy do kół garncarskich. Na zajęciach nie ma limitu prac. Wszystkie powstałe prace będą wypalone na następne zajęcia z szkliwienia czyli zdobienia ceramiki glazurą.

Na drugich dwugodzinnych zajęciach powstałe wcześniej wyroby będą szkliwione przez uczestników. Gotowe wypalone prace będą do odbioru po około 2 tygodniach od warsztatu.

ZAPISY: 7 miejsc (na dwa spotkania)
kiedy: 3.08 i 17.08, godz. 18:00

link:  https://forms.gle/28YeVZ4khCTCfzEZA

Ceramika – warsztaty dla dzieci
Toczona, pracownia ceramiczna | ul. Szczęśliwa 20

Malowanie ceramiki
Na godzinnych zajęciach, dzieci będą mogły poznać co to jest ceramika. Pokażemy naszą pracownie a następnie usiądziemy do warsztatu. Z pośród gotowych (wypalonych – utwardzonych) prac, dzieci wybiorą po 1-2 wyroby, następnie będziemy je malować farbami akrylowymi. Prace będą gotowe do odebrania od razu po warsztatach. Naczynia nadają się na przechowywanie suchych rzeczy.

ZAPISY: 10 miejsc (na jedno spotkanie)

I termin: 2.08 (środa), godz. 16:00

link: https://forms.gle/M1SENxPDszXnXseQ6

II termin: 16.08 (środa), godz. 16:00 

link: https://forms.gle/a1QFoPMGHqQ3M72P9


ZAPISY WKRÓTCE

Sitodruk – ilustracje Gajowic na fartuchach
prowadzi: Zuza Tokarska
gościnnie w: Toczona, pracownia ceramiczna | ul. Szczęśliwa 20

kiedy: 4.09 oraz 14.09, godz. 18:00

Na warsztacie zobaczysz jak działa technika sitodruku ręcznego. Na fartuchach uszytych z poszewek, obrusów, zasłon… z drugiej ręki – nadrukujesz przygotowane ilustracje z motywem Gajowic (przygotowane na poprzednim spotkaniu). Każdy uczestnik_czka
wyjdzie ze spotkania z fartuchem do swojego użytku.

Sitodruk to technika nadruku na powierzchniach płaskich (w tym tkaninie), która pozwala na ogromną ilość wydrukowania wzoru w bardzo krótkim czasie.

Florystyka – jesienne warsztaty roślinne
prowadzą: Agata i Aleksandra, czyli pracownia florystyczna Siały Baby | ul. Żelazna 48
gościnnie w: Rada Osiedla Gajowice | ul. Lwowska 43

kiedy:

✍️ I termin: BRAK MIEJSC!
7.09 (czwartek),  21.09 (czwartek) oraz 28.09 (czwartek), godz. 18:00

Roślinne wejście w jesień, czyli przygotowanie roślin na jesień/zimę oraz (domowe i bardziej radykalne) sposoby na ewentualnych nieprzyjaciół. Makrama (najprostsza makrama na domowe pnącza i nie tylko) – bez fancy wzorów i niewiadomo czego, ale trochę rękodzieła i trochę dla roślinek i domu. Bukiet z suszu – na warsztatach zrobimy bukiet idealny na jesień

Krawiectwo – warsztaty tkackie

Tkanie to zajęcie, które nie tylko rozwija kreatywność i zdolności manualne, ale też relaksuje, odstresowuje i pozwala miło spędzić czas, a także daje możliwość niewielkim kosztem przygotować niecodzienną ozdobę lub prezent.

Warsztaty, na których na początku nauczymy się jak zrobić najprostsze krosno tkackie z
materiałów dostępnych w każdym domu. Następnie wspólnie wykonamy pierwszą makatkę
opanowując przy tym podstawowe sploty. Na zakończenie przygotujemy wystawę i wspólnie
będziemy podziwiać prace uczestników.

kiedy: 12, 19 i 26 października, godz. 18:00
gdzie: Rada

Spacer szlakiem historii Gajowic
prowadzi: Krystyna Lasota

O historii i przemianach osiedla opowie Krystyna Lasota – z wykształcenia historyczka, z zamiłowania przewodniczka miejska po Wrocławiu, członkini Koła Przewodników Miejskich PTTK oraz Koła Przewodników Dolnośląskiej Izby Turystycznej. Współtwórczyni grupy Modernistycznie Zakręceni oraz Grupy Aktywnych Pilotów i Przewodników. Dawna mieszkanka Gajowic, zafascynowana ich historią.

kiedy: 24.09, godz. 12:00
gościnnie w: Rada Osiedla Gajowice | ul. Lwowska 43

Koncert Janka Samołyka

wystawa zdjęć oraz premiera Mapy Usług na Gajowicach

kiedy: 6.10 (piątek), godz. 17:00
gdzie: Ryneczek Jemiołowa


Projekt “Z inspiracji rzemiosłem – warsztaty na Gajowicach” jest finansowany ze środków Gminy Wrocław w ramach działania Prowadzenie Działań Aktywizujących Mieszkańców na Osiedlach.

Skip to content