Inne Spacery: Industrialna Tęczowa

29 maja 2023

Inne Spacery zaglądają na ulicę Tęczową.
3 czerwca
godzina: 11:00
oprowadza: Joanna Majczyk
miejsce zbiórki: wejście główne do Dworca Świebodzkiego
obowiązują zapisy: https://docs.google.com/…/1t_eBxBJE0…/edit


Uczestnicy_czki spaceru otrzymają mapki ze zdjęciami i opisami odwiedzanych miejsc przygotowanymi przez przewodniczki.
– masz pytanie? kontakt@innecentrum.pl
– nie wiesz jak trafić? 883 047 310


Ulica Tęczowa skupia jak w soczewce skutki dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej i jej kresu w epoce nowoczesności
Przy Dworcu Świebodzkim, łączącym dawny Breslau ze Świdnicą i Świebodzicami, powstały browary i fabryki, produkujące m.in. wagony i armaturę sanitarną, zakład gazowy, dzięki któremu część śródmieścia otrzymała oświetlenie.

Przebieg tras kolejowych zdeterminował nową siatkę urbanistyczną, a wzdłuż ulic wytyczanych w drugiej połowie XIX wieku, wyrosły kamienice czynszowe i szkoła ludowa. Architektoniczną perłą tej części miasta był nieistniejący obecnie kompleks domu opieki i kościoła św. Trójcy, dominujący przestrzennie nad okoliczną zabudową.

Dziś przestrzeń ulicy Tęczowej jest mozaiką architektonicznych śladów przeszłości, które wraz z rozwojem miasta uzupełniły nowe budowle. Zniszczenia wojenne, transformacje ustrojowe i gospodarcze wydały wyrok na dawny wrocławski przemysł i kolej. Przestrzeń nieistniejących hal produkcyjnych jest dziś obszarem inwestycji mieszkaniowych, będących świadectwem ciągłej transformacji i rozwoju Wrocławia.



Inne Spacery – to cykl spacerów po centrum Wrocławia, organizowanych we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystki oraz Biurem Rozwoju Gospodarczego. Chcemy promować inną perspektywę na centrum miasta, bo przecież każdy z nas ma swoje centrum gdzie indziej. Serce miasta bije w lokalnym biznesie, mieszkańcach i niezwykłych historiach – pozwólcie, że je wam opowiemy! Cykl inne spacery sfinansowano ze środków Gminy Wrocław.

Projekt Inne Centrum rośnie pod skrzydłami Fundacja Dom Pokoju
cover: Weronika Kozak, Kuba Chrząstek

Zobacz również

Skip to content