Inne Spacery: Słuchajmy KDMu. Spacer dźwiękowy!

25 sierpnia 2021

Gwar przystanków tramwajowych i autobusowych, klekotanie przejść dla pieszych, dzwonienie hamującego przed rozpędzającymi się autami tramwaju czy raczej śpiew ptaków w podwórku przy dawnym banku, nasłuchiwanie stukających naczyń w socrealistycznych mieszkaniach podczas „krawężnikowania” przed seansem w DCFie? Co możemy się spodziewać usłyszeć na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej?

oprowadza: Daniel Brożek i Robert Losiak
data: 4.09.2021, 11:00
miejsce zbiórki: pl. Kościuszki 9, przed wejściem do SIC BWA Wrocław
obowiązują zapisy: https://bit.ly/3sH9d3f

wydarzenie na facebooku:https://www.facebook.com/events/356922079301961

Zapraszamy do sobotniej wędrówki z audiosferą KDMu – liczymy przede wszystkim na mieszkańców i mieszkanki osiedla!

Gwar przystanków tramwajowych i autobusowych, klekotanie przejść dla pieszych, dzwonienie hamującego przed rozpędzającymi się autami tramwaju czy raczej śpiew ptaków w podwórku przy dawnym banku, nasłuchiwanie stukających naczyń w socrealistycznych mieszkaniach podczas „krawężnikowania” przed seansem w DCFie? Co możemy się spodziewać usłyszeć na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej? A raczej – czego tu nie usłyszymy! Na Plac Kościuszki tym razem wyjdziemy uzbrojeni i uzbrojone w rekordery, którymi spróbujemy złapać charakterystyczne dla tej części miasta dźwięki.

Osiedle mieszkaniowe niemal w samym centrum, na trasie do Dworca Głównego, nie zaoferuje nam na pewno zbyt dużego komfortu ciszy i spokoju. Zdecydowanie mocniej odczujemy tu zanieczyszczenie hałasem, z którym mają na co dzień do czynienia jego mieszkańcy i mieszkanki. Ale każda przestrzeń, zwłaszcza tak bogata w zlokalizowaną w podwórkach zieleń, ma do zaoferowania miejsca wytchnienia. Wspólnie odkryjemy je pod kierunkiem Daniela Brożka i Roberta Losiaka, naszych przewodników związanych z Pracownią Audiosfery Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dokonamy pomiarów natężenia dźwięków, by przekonać się czy i jak źle jest nam pod kątem hałasu na KDMie, ale wrócimy też w rozmowach do wspomnień dawnych dźwięków Placu Kościuszki. Z czym kojarzą nam się dziś te przestrzenie, a czego już w nich nie usłyszymy?
Po spacerze zbierzemy się w SIC BWA Wrocław i spróbujemy na mapę nanieść nasze miejsca ciszy i hałasu.Wydarzenie realizowane jest w partnerstwie z Festiwalem filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie i Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. Tegoroczna edycja pod hasłem „PRZESILENIE” odbędzie się we Wrocławiu między 29 września a 3 października.


Efektem spaceru będzie „mapa dźwiękowa” KDMu, która będzie miała premierę 2 października, podczas festiwalu. Z nagrań terenowych dokonanych w czasie wydarzenia Marta Konieczna i Michał Wdowikowski, czyli duet Faking Jazz Together, zagrają tego dnia koncert w Recepcji. Więcej informacji i szczegóły wydarzeń: wkrótce!

Inne Spacery – to cykl spacerów po centrum Wrocławia, organizowanych we współpracy z Biurem Promocji Miasta i Turystki oraz Biurem Rozwoju Gospodarczego. Chcemy promować inną perspektywę na centrum miasta, bo przecież każdy z nas ma swoje centrum gdzie indziej. Serce miasta bije w lokalnym biznesie, mieszkańcach i niezwykłych historiach – pozwólcie, że je wam opowiemy!

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy pod adresem: kontakt@innecentrum.pl lub pod numerem telefonu 607 368 962

Zobacz również

Skip to content